election.ekantipur.com
Local Election 2079
NP
|
EN
Province
Province 1
Madhesh Province
Bagmati Province
Gandaki Province
Lumbini Province
Karnali Province
Sudurpaschim Province
District
Municipality or Rural Municipality
Search
Partywise Elected Candidates
2.6K
Shares
Facebook
Twitter
Messenger
Viber
Whatsapp
Loktantrik Samajwadi Party
Partywise Candidates
-- Select Party --
Nepali Congress
CPN-UML
Sanghiya Loktantrik Rastriya Manch
Rastriya Janamukti Party
Maoist Centre
CPN (Unified Socialist)
Janata Samajwadi Party
Rastriya Prajatantra Party
Mangol National Organization
CPN (Maxist Leninist)
Kirat Khumbuwan Sajha Party
Loktantrik Samajwadi Party
Unnat Loktantra Party
Nepal Bibeksheel Party
Nepal Loktantrik Party
Janamat Party
Maulik Jarokilo Party
Bibeksheel Sajha Party
Nepal Samabeshi Party
Nepali Janata Dal
Aamul Pariwartan Mashiha Party
Nepal Pariwaar Dal
Rastriya Janamorcha
CPN Maxist (Puspalal)
Khambuwan Rastriya Morcha Nepal
Nepal ka lagi Nepali Party
Janasamajwadi Party Nepal
Rastriya Prajatantra Party Nepal
Nepal Workers' and Peasants' Party
Nepali Congress (BP)
Nagarik Unmukti Party
Nepal Sadbhawana Party
CPN Maoist Socialist
CPN (Socialist)
Pichada Barna Nishad Dalit Janajati Party
Nepal Janata Party
Rastriya Samajwadi Party Nepal
Nepal Sanghiya Samajwadi Party
Sachet Nepali Party
Janata Pragatisheel Party
Bahujan Shakti Party
Tarai Madhesh Loktantrik Party
Rastriya Sadbhawana Party
Bahujan Ekata Party
Samajik Ekata Party
Rastriya Janata Party
Etihasik Prajatantrik Janata Party Nepal
Bahujan Samaj Party Nepal
Sanghiya Loktantrik Rastriya Manch (Tharuhat)
Nepal Sushashan Party
Adhunik Nepal Samajwadi Party
Tamshaling Loktantrik Party
Janajagaran Party Nepal
Rastriya Nagarik Party
Nepa Rastriya Party
CPN Nationalist
Rastriya Yatharthawadi Party
Nationalist Peoples' Party
Prajatantrik Party Nepal
Samajwadi Kendra Nepal
Nepal Communist Party Pariwartan
Nepal Dalit Party
Deshbhakta Samaj
Rastriya Mukti Aandolan Nepal
Sajha Party Nepal
District
Mun / VDC
Mayor :
Vice Mayor
Vote
Saptari
Chhinnamasta
Biddananda Chaudhari
2,895
Elected
Mahadeva
Sunil Kumar Mandal
4,570
Elected
Archana Kumari Yadav
3,867
Elected
Rupani
Dinesh Kumar Yadav
4,269
Elected
Pushpa Kumari Shrestha
3,710
Elected
Mahottari
Aurahi
Pradip Kumar Khadka
6,067
Elected
Renu Jha
5,808
Elected
Balwa
Ram Bijay Mahato
5,783
Elected
Bhangaha
Sanjiv Kumar Sah
5,617
Elected
Matihani
Hari Prasad Mandal
4,003
Elected
Manju Devi
3,864
Elected
Sonama
Bisheshwar Prasad Yadav
4,108
Elected
Jahida Khatun
3,298
Elected
Sarlahi
Godaita
Devendra Kumar Yadav
5,294
Elected
Anjana Kushwaha
5,301
Elected
Rautahat
Ishanath
Kaushalya Devi
6,282
Elected
Mohammad Parwez
5,749
Elected
Yemunamai
Mohammad Saud
2,929
Elected
Anuradha Kumari
2,503
Elected
Bara
Bishrampur
Julfakar Ali Bhuto
4,317
Elected
Priyanka Devi
3,334
Elected
Simraungadh
Kishori Prasad Kalawar
11,137
Elected
Najamu Sehar
9,573
Elected
Parsa
Bindabasini
Pramod Tiwari
4,141
Elected
Rupandehi
Kotahimai
Bal Krishna Tripathi
4,638
Elected
Sushila Kumari Yadav
4,736
Elected
Mayadevi
Narvada Devi Upadhyaya
4,942
Elected
Kapilvastu
Sudhodhan
Kamlesh Sharan Choudhary
4,481
Elected